Biomasa
Co to jest biomasa?
Biomasa to termin, który wszyscy kiedyś słyszeli. Ale co możesz sobie wyobrazić? Biomasa odnosi się do wszystkich substancji organicznych, które są biogenne, a nie kopalne. Przykładami mogą być resztki drewna, sadzonki krzewów, bioodpady, gnojowica z hodowli zwierząt i wiele innych. Ze wszystkich tych surowców można uzyskać energię. Drewno w różnych formach jest kluczowym i najczęściej wykorzystywanym źródłem energii do ogrzewania.
Dlaczego ogrzewanie drewnem ma tak wiele zalet?
Drewno opałowe sprawdziło się w ciepłownictwie z różnych powodów w porównaniu z innymi surowcami biomasy. Z jednej strony zapotrzebowanie na energię i wysiłek związany z dalszą obróbką i transportem drewna są bardzo niskie, nawet w przypadku pelletu. Kolejnym powodem powstania drewna jest jego skład chemiczny, a co za tym idzie niskoemisyjne spalanie. W porównaniu z innymi surowcami z biomasy dostępność i neutralność klimatyczna również znacząco przyczyniają się do tego, że ogrzewanie drewnem jest tak popularne.
Przyjazny dla środowiska i neutralny pod względem CO 2
W dzisiejszych czasach każdy wie, dlaczego nie należy ogrzewać paliwami kopalnymi, takimi jak ropa czy gaz. Skup ropy naftowej i gazu jest bardzo energochłonny i kosztowny, podobnie jak ich dalsza przeróbka na paliwo końcowe. Ponadto paliwa kopalne nie są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Oznacza to, że zwiększają efekt cieplarniany i przyczyniają się do globalnego ocieplenia.
Naturalnym surowcem drewno jest uważane za neutralne pod względem CO 2 , co oznacza, że podczas spalania nie emituje więcej CO 2 niż drzewo pochłaniane podczas wzrostu. Ta sama ilość jest również uwalniana, gdy drewno gnije w lesie. Dlatego ogrzewanie drewnem nie obciąża naszego klimatu.
Ogrzewanie drewnem - wzmocnij lokalną gospodarkę
Drewno nie tylko utrzymuje ciepło w naszych domach, ale także tworzy miejsca pracy i wartość dodaną w regionie. Od pielęgnacji lasów i transportu po produkcję kłód, zrębków lub peletów – w całym łańcuchu wartości ludzie pracują nad przekształceniem drewna w wartościowe paliwo. A nie tylko produkcja, ale także dystrybucja ciepła do kilku gospodarstw domowych, wykorzystująca lokalne ciepłownie z biomasy, tworzy miejsca pracy w regionie.
Dla porównania ropa naftowa tworzy również miejsca pracy, choć głównie w odległych regionach.
Drewno stale rośnie w naszych rodzimych lasach, dzięki czemu jest odporne na kryzys i nie podlega silnym wahaniom na rynkach międzynarodowych.
Obszary leśne nawet się powiększają w całej Europie, ponieważ obecnie każdego roku rośnie więcej litych metrów sześciennych drewna niż jest zużywanych. Oznacza to, że potencjał nie jest w pełni wykorzystywany i wciąż jest miejsce na poprawę naszej gospodarki i klimatu.